KARIERNO SVETOVANJE

KARIERNO SVETOVANJE

V prejšnjem članku smo z vami delili hiter pregled korakov, ki jih lahko naredite, ko se podate na pot aktivnega iskanja nove zaposlitve ➡️ https://bit.ly/3uFWwY1 

Kaj pa če bi iskanje nove zaposlitve radi dvignili na višjo raven? Si želite pridobiti informacije o trgu dela iz prve roke? Želite svoj življenjepis ter splošno poslovno predstavitev še dodelati in izpiliti? Želite vpogled v svoje kompetence ter kvalitete, ki vam lahko prinesejo še boljšo zaposlitev? Ali pa ste se znašli na kariernem razpotju ter želite spremeniti karierno pot?

Če ste vsaj na eno vprašanje odgovorili z besedo DA, vam priporočamo, da si, preden se lotite aktivnega nastopa na trgu dela, poiščete kariernega svetovalca / mentorja, ki vam bo pomagal ter vas vodil skozi proces iskanja nove zaposlitve.

Zakaj? Predvsem zato, ker:

  • dobro pozna trg dela, kakšne so možnosti in priložnosti,
  • vas bo prek osebne evalvacije poskusil usmeriti v razmišljanje, kakšne so vaše želje, in vam pomagal ugotoviti,  kakšni so vaši karierni interesi
  • vam bo pomagal pri celoviti pripravi na selekcijski postopek (priprava življenjepisa, priprava na razgovor  itd.).

Na tem mestu se lahko obrnete na naše svetovalce, ki imajo na tem področju dolgoletne in bogate izkušnje. Karierno svetovanje navadno vključuje več srečanja po približno 1h do 1,5h, v okviru česar se posameznik spoznava z omenjenimi vsebinami, razvija svoje kompetence in postopoma postaja vedno bolj pripravljen za vstop na trg dela. Tekom programa ima posameznik na voljo konstanten dostop do osebnega svetovalca.

Prednosti, ki jih prinaša karierno svetovanje so predvsem:

  1. Posameznik razišče različna področja, pridobi informacije, spozna trg dela  ter si pripravi podroben ter celovit načrt, kako se bo iskanja nove zaposlitve lotil.

    Skupaj s svetovalcem pripravite konkreten in celosten načrt glede razvoja nadaljnje karierne poti. Načrt je usklajen s trenutnimi razmerami in priložnostmi na trgu ter vključuje smiselne korake, ki vas bodo približali zastavljenim ciljem, npr: pregled podjetij, ki bi za vas lahko bila zanimiva, konkretne usmeritve, ki so vam lahko  v pomoč pri raziskovanju lastnih želja in interesov itd.

     
  2. Priprava kvalitetnega življenjepisa.

    Življenjepis predstavlja prvi stik z delodajalcem, na podlagi katerega si le-ta že lahko ustvari prvi vtis o vas. Slednji je lahko precej »trdovraten« (gre za mnenje / predstavo o posamezniku, ki nastane na podlagi prvega vtisa in ga je težko spremeniti), še posebej pa je to lahko težava, če ne naredimo najbolj pozitivnega prvega vtisa. Zato je pomembno, da se dobro pripravimo in premislimo, kakšen bo naš pristop k delodajalcu oziroma kako bomo pripravili življenjepis, ki bo naredil dober prvi vtis in povečal možnost, da nas bo delodajalec želel tudi osebno srečati / spoznati.

     
  3. Pregled kompetenc - katera so vaša močna področja ter tista, na katerih bi lahko še gradili.

    Del kariernega svetovanja predstavlja tudi psihološko testiranje, v okviru katerega prek psihometričnih orodij / osebnostnih vprašalnikov ter poglobljenega kompetenčnega intervjuja prejmete zelo koristne informacije o svojem delovanju tako na poslovnem kot tudi na osebnem področju. Le z zavedanjem svojih močnih predvsem pa šibkejših točk se lahko namreč razvijamo, postajamo še boljši ter tako tudi napredujemo v karieri (npr. Si želite postati vodja, vendar niti ne veste kakšen je vaš stil vodenja ter na kakšne težave lahko ob prevzemu funkcije naletite?).

     
  4. Priprava na zaposlitveni razgovor.

    Svetovalec vam pomaga pri pripravi na zaposlitveni razgovor: pomaga vam oblikovati samopredstavitev, predstavi vam primere vprašanj in kako nanje čim boljše odgovoriti, omogoči vam simulacijo zaposlitvenega razgovora, opremi vas s primeri iz prakse itd.

     
  5. Konstantna podpora in spodbude – prilagajanje procesa posamezniku.

    Svetovalec vam je tekom poteka kariernega svetovanja ves čas na voljo, vas usmerja, spodbuja, vam podaja informacije in vam odgovarja na vprašanja, ko naletite na težave ali dileme.

     

Če želite, da bo karierno svetovanje učinkovito, je predvsem pomembno, da aktivno sodelujete v samem procesu, saj boste le tako dosegli želene rezultate.
 

Za koga je torej karierno svetovanje primerno?

Karierno svetovanje je primerno tako za posameznike, ki imate občutek, da stagnirate, ne napredujete, se nahajate na razpotju v svoji karieri, pogledujete za priložnostmi na trgu, aktivno iščete novo zaposlitev itd., kot tudi za podjetja, ki bi želela svojim zaposlenim omogočiti kvaliteten razvoj nadaljnje kariere. Za več informacij nas kontaktirajte na profil@profil.si 
 

Prispevek sta za vas pripravila:

Nejka Progar, mag. psih. in
Jani Zupan, MBA

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Profil d.o.o.